Letnie obozy IPO
14-21.07 Buffalo Ranch / 11-18.08 Buffalo Ranch DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Profesjonalna tresura psów

Psie Przedszkole Szkolenia

Psie Przedszkole

 Rusza nowy kurs Psiego Przedszkola 09.09.2013

Zajęcia w poniedziałki i środy o godz. 19.00

Program przedszkola TU

Zapraszamy!

tel. kontaktowy 601 405 931

06 IX 13
Nowy kurs PT Szkolenia

Nowy kurs PT

9 września 2013 rozpocznie się nowy kurs PT. Serdecznie zapraszamy. 

Kurs posłuszeńswa PT: zajęcia w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00

Więcej o kursie TU

Zapraszamy!

tel. kontaktowy 601 405 931

03 IX 13
Żywienie przed zawodami Porady

Żywienie przed zawodami

Co powinniśmy wiedzieć o żywieniu psa w okresie wzmożonych treningów przed zawodami IPO 

Żywienie psa sportowego w okresie intensywnego treningu przed zawodami IPO

Zwykle najważniejsze starty w życiu psa przypadają na jego 3-7 rok życia. Jest on wtedy zwierzęciem dorosłym o zakończonym rozwoju układu kostnego. W szkoleniu IPO (względem innych dyscyplin) treningi psa są bardzo krótkie. Pojedynczy trening trwa kilkanaście minut. W ostatnich tygodniach przed startem pies musi trenować wszystkie 3 konkurencje. Oprócz nauczenia psa wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jego organizm musi pozostać w należytej kondycji. Z tego względu oprócz samych treningów pies powinien biegać z przewodnikiem, przy rowerze, rolkach lub pływać. Szczególnie ostatnia forma aktywności jest polecana dla psich sportowców, ponieważ nadmiernie nie obciąża układu kostnego psa, a buduje masę mięśniową. Od kilku lat w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się bieżnie – sucha oraz wodna. Sucha bieżnia, w przeciwieństwie do biegania w naturalnych warunkach, uniemożliwia wykonywanie gwałtownych zwrotów, zrywów i poruszanie się po nie równej lub twardej nawierzchni. Wymusza od psa jednostajne tempo. W wersji wodnej naturalny opór jest dodatkowym utrudnieniem dla psa, ale szczególnie w miesiącach letnich to bezpieczna forma aktywności. 

Zdarza się, że w czasie zawodów pies jest zmuszony wykonać cały program w wysokiej temperaturze pracując na nasłonecznionym placu. Najczęściej start jest rozłożony na dwa dni, a przed nim organizator umożliwia wykonanie oficjalnego treningu. 

Zapotrzebowanie energetyczne psa pracującego jest większe o około 1,5 – 2,5 wartości zapotrzebowania bytowego. Dodatkowo, jeśli pies pracuje w zimie to jego zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się jeszcze o minimum 50%. Karmy dla psów intensywnie trenujących są bogate w tłuszcze, białko i węglowodany stanowiące źródło energii. Tego typu produkty muszą być wysoko strawne i łatwo przyswajalne, a przy tym nie mogą mieć zbyt dużej objętości. Podawanie psu sportowemu karmy dedykowanej dla psów o normalnym zapotrzebowaniu energetycznym, ale w zwiększonej ilości stanowi znaczne obciążenie dla układu pokarmowego zwierzęcia i jest błędem. Skrobia jest składnikiem, który ma za zadanie utrzymanie rezerwy glikogenu w mięśniach, a także w wątrobie. Ze względu na to, że pies zwykle trenuje na czczo warto podawać mu przed treningiem wysokoenergetyczne przekąski, które dają mu energię, a zatem siłę do pracy, ale nie obciążają układu pokarmowego. W zależności od przyjętej metodyki treningu pies w tak intensywnym treningu może zjadać dużą ilość pokarmu w formie nagród podawanych przez przewodnika, co należy uwzględnić w obliczaniu dawki pokarmowej psa. Nie należy dopuszczać do tego, by zwierzę dostawało jedzenie w ilości zbyt dużej, niż ta, która ma na celu pokrycie jego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Może doprowadzić to do otyłości, która jest przyczyną wielu chorób i dodatkowych obciążeń układu kostnego. Przy tym mankamentem ciężkiej pracy psa jest powstający stres, ze względu na intensywne treningi, a także częste zmiany otoczenia związane z licznymi wyjazdami na treningi, weekendy szkoleniowe, obozy treningowe i seminaria. W fazie bardzo intensywnego treningu zapotrzebowanie energetyczne psa może w skrajnych przypadkach zwiększyć się nawet dziesięciokrotnie, jak w wypadku psów zaprzęgowych. Przeciętne zapotrzebowanie psa rasy Syberian husky o wadze ok. 25kg to 1 200 kcal, a w czasie bardzo intensywnych treningów w zimie, przy minusowej temperaturze może zwiększyć się niespełna dziesięciokrotnie. Wg wytycznych Canine and Feline Clinical Nutrition (Canine Athlete) zapotrzebowanie energetyczne pochodzące z białka utrzymuje się na względnie stałym poziomie (20 – 25% energii, czyli 22-34% białka w suchej masie).

Justyna Wnuk

07 VIII 13
Trening Bielsko-Biała Szkolenia

Trening Bielsko-Biała

7 sierpnia zapraszamy na trening obrony z Jackiem Lewkowiczem. 

 

Bielsko-Biała, ul. Ceramiczna 20.

Start: 16:00

Zgłoszenia: 602 268 437

31 VII 13
Żywienie Porady

Żywienie

Żywienie psów sportowych w okresie treningu

Praca inżynierska "Żywienie psów sportowych w okresie treningu" autorstwa Justyny Wnuk pod kierunkiem dr inż. Olgi Lasek. 

 

"Celem pracy było przedstawienie specyfiki żywienia psa w czasie treningu przygotowującego do zawodów sportowych IPO. Szkolenie sportowe jest diametralnie różne od szkolenia użytkowego, więc pies jest poddawany innym obciążeniom. Pies sportowy, w czasie treningu musi być żywiony w taki sposób, aby było zaspokojone jego zapotrzebowanie energetyczne, uzależnione od okresu życia oraz treningu, w którym aktualnie się znajduje. Wskazane jest stosowanie suplementów, mających za zadanie pomóc w ochronie układu ruchu oraz przewodu pokarmowego psa. W zależności od decyzji przewodnika pies może być karmiony dietą domową, karmą komercyjną bądź BARF`em. W treningu sportowym, w formie nagrody stosuje się karmę. Współcześnie jest dostępnych wiele różnorodnych smakołyków, którymi można nagradzać psa. Sposób żywienia oraz nagradzania musi być dostosowany do indywidualnej metodyki treningu oraz dyscypliny, którą uprawia przewodnik wraz z konkretnym psem." 

Żywienie psów sportowych w okresie treningu - pobierz

27 VII 13
Letni obóz Szkolenia

Letni obóz

Zapraszamy na letni obóz skoleniowy w Siewierzu (śląskie) w terminie 17-24.08.2013

 

Formularz zgłoszeniowy:

 

https://docs.google.com/forms/d/1HUciX5RLtM6SoXVYBXnwi5InwqwlqN5St8SN1-M_IVI/viewform

 

W programie ślady, posłuszeństwo i obrona (do wyboru). 

Zajęcia na każdym stopniu zaawansowania, prowadzone indywidualnie.

 

Koszt szkolenia: 550 złotych (I pies), 450 złotych (II pies) 

 

Noclegi: www.zajazdlesny.pl

 

Dla osób, które biorą w dwójkę cały domek - podwyższony standard to 150 złotych/doba, normalny 100 złotych/doba. Dla >2 podwyższony to 200 zł/doba, normalny 150 zł/doba.

 

kontakt: lexi.lukova@gmail.com 

25 VII 13

Szkoła tresury psów "Hittdog"
Kraków ul. Na Błoniach 7, stadion "Juvenii", tel. 601-405-931
Copyright 2012 © Szkoła Tresury psów “Hittdog”
ZOBACZ NAS NA: