Hello!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Profesjonalna tresura psów

Dog handling Inne

Dog handling


2x CACIB Celje (Slovenia)

8-9.12.2012

bullmastiff, klasa championów
BELINDA Zimowa Aura FCI

8.12- exc2, res. CAC, res. CACIB (judge: Orietta Zilli- I)
9.12- exc1, CAC, res. CACIB (judge: Bojan Matakovic- HR)

10 XII 12
Czy warto szkolić psa nierodowodowego? Porady

Czy warto szkolić psa nierodowodowego?

Tak. Szkolenie nie ma nic wspólnego z rodowodem, psa szkolimy w celach wychowawczych, aby stał się bardziej posłuszny i tolerancyny, żeby nie bał sie wystrzałów. Na szkoleniu wytwarza się również bardzo silna więź miedzy człowiekiem a psem.

Jeżeli nasz nierodowodowy piesek zda egzamin, to też otrzyma świadectwo ukończenia kursu wydane przez Związek Kynologiczny w Polsce.

28 XI 12
Jak nauczyć psa wracać Porady

Jak nauczyć psa wracać

Z tym problemem zetknął się chyba każdy z nas. Na spacerze nas pies zaczyna się bawić z innymi psami i przestaje nas słuchać, bądź spuszczony ze smyczy nie wraca nie słuchając naszych próśb, gróźb, nawoływań, po pewnym czasie nawet nie daje sie przekupić smakołykiem.


Przede wszystkim podstawą skutecznej nauki powrotu na komendę jest nauczenie psa, że tylko u człowieka jest najlepiej i tylko człowiek jest najfajniejszym kompanem do zabawy. Od szczeniaka powinniśmy zacząć „wdrukowywać” psu nawyk powrotu na komendę sowicie malucha nagradzając gdy do nas przybiegnie (pysznym kąskiem lub zabawą) i chwaląc jakby jego powrót to był siódmym cudem świata.  Dobrze jest również nagradzać każde spontaniczne podejście pieska do właściciela.  Jeśli szczeniak biegnie w naszą stronę można go zachęcać do jeszcze szybszego biegu cofając się i wołając miłym głosem.  Oczywiście naukę przywołania zaczynamy w środowisku,  gdzie występuje najmniej bodźców, które mogą szczeniaka rozpraszać. Gdy  piesek opanuje powracanie w warunkach „sterylnych” możemy zacząć wprowadzać bodźce rozpraszające tj. zacząć chodzić w bardziej uczęszczane miejsca (łąki, parki).


Starszego psa, który jest psem pewniejszym siebie i z reguły wtedy ma mniejszą chęć trzymania się blisko właściciela możemy uczyć na podobnych zasadach jak szczenię jednak dobrze byłoby użyć 10m linki asekuracyjnej.  Gdy pies nie reaguje na nasze wołanie wtedy przypominamy psu o naszym istnieniu lekko ciągnąć za linkę. Gdy tylko pies spojrzy w naszą stronę zachęcamy do podejścia – po przyjściu chwalimy, nagradzamy smakołykiem lub zabawą. Linka używana przez parę tygodni powoduje wyuczenie psa komendy powrotu na zasadzie wytworzenia odruchu.


Najważniejsze jest wczesne rozpoczęcie nauki komendy powrotu (najlepiej od pierwszych dni pobytu szczeniaka u nas), komendy, która może psu uratować życie (np. gdyby nasz pupil biegł w stronę ruchliwej ulicy).

PAMIĘTAJ: zawsze chwalmy zwierzę gdy wróciło – nawet z godzinnym opóźnieniem.
NIGDY nie bijmy i nie krzyczmy  psa gdy podejdzie, nawet jakby jakiś czas wymykał się z pod kontroli. Kara w tym momencie pogorszy sytuację i nauczy psa, że za powrót do pana jest bicie i krzyki więc po co wracać?
NIGDY nie gońmy psa – i tak jest szybszy i raczej go nie złapiemy, starajmy się go zwabić na miły głos, nagrody.

Więcej, o nauce powrotu na komendę, dowiecie się Państwo na naszych kursach posłuszeństwa oraz psim przedszkolu.

28 XI 12
Jak zachęcić psa do podróży? Porady

Jak zachęcić psa do podróży?

 Czyli innymi słowy, jak sprawić aby pies chętnie podróżował.

Czyli innymi słowy, jak sprawić aby pies chętnie podróżował.


Bardzo ważne jest abyśmy z naszym czworonogiem pracowali podczas każdego wyjazdu. Po 10-30 podróżach, bądź też okresie 4 miesięcy wszelkie dolegliwości powinny ustąpić i nasz czworonóg powinien 'palić się' do każdej kolejnej podróży.


Aby zachęcić psa do podróżowania samochodem należy zacząć od pokazania psu zaparkowanego samochodu – niech sobie go obejrzy i obwącha. Jeśli Państwa pies bardzo się boi na początku samochodu należy go stopniowo oswajać z pojazdem nagradzając i chwaląc każde zbliżenie się do auta. Gdy widok samochodu nie wzbudza w psie strachu można przejść do kolejnego etapu - spędzania czasu ze zwierzęciem w zaparkowanym samochodzie bez zapalania silnika. Po wejściu psa do samochodu psa trzeba pochwalić, dać mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyku a następnie pozwolić mu wyjść – ćwiczenie powtarzać a następnie stopniowo wydłużać czas pobytu psa w aucie. Gdy zwierzę dobrze się czuje w zaparkowanym aucie można włączyć silnik ale jeszcze nie odjeżdżać – dobrze jest otworzyć okno, żeby powietrze krążyło w aucie ale tak aby pies, przez nie, nie wyskoczył. Gdy pies zachowuje spokój przy zapalonym silniku rozpoczynamy przejażdżki najpierw na krótkie dystanse a potem stopniowo je wydłużamy. Nie należy okazywać niecierpliwości jeśli pies się denerwuje to tylko pogłębi jego zdenerwowanie.Czasami zdarza się, że zwierze panicznie się boi a musimy go przetransportować (wyjazd na wakacje, na wystawę) wtedy może być konieczne, przepisanie przez lekarza weterynarii środków uspokajających, które ułatwią psu podróż. Leków tych nie należy stosować na własną rękę! Leki te nie mogą również zastępować stopniowej nauki podróżowania, której celem jest zredukowanie fobii.

21 XI 12
Mistrzostwa Małopolski FH Osiągnięcia

Mistrzostwa Małopolski FH

1 miejsce w kategorii IPO FH zdobyły Kaja Woźniak z Yollą z Tresnaku!

3 miejsce w FPr 1 Jacek Lewkowicz i Pax Progresja!

Na Mistrzostwach Małopolski w tropieniu sportowym 1 miejsce w IPO FH zdobyły Kaja Woźniak z Yollą z Tresnaku.

Tym samym zostały spełnione Kwalifikacje na Mistrzostwa Świata IPO FH 2013 w Danii.

W kategorii FPr1 Jacek Lewkowicz z Paxem Progresją uzyskali 93 punkty zajmując 3 lokatę na 10 psów.

18 XI 12

Szkoła tresury psów "Hittdog"
Kraków ul. Na Błoniach 7, stadion "Juvenii", tel. 601-405-931
Copyright 2012 © Szkoła Tresury psów “Hittdog”
ZOBACZ NAS NA: